TABÁK

10. září 2010 v 20:23 | Kačenka |  T- rostliny



Pokud Vás rostlina zaujme, napište na email kacencinabozizahradka@seznam.cz a my Vám zašleme seznam viz. zde

Slovensky:
TABAK

Latinsky:
Nicotiana

Lidový název:

Charakteristika:
Tabákem jsou pojmenovány rostliny z čeledi lilkovitých, ale je to také název produktu, který se vyrábí z listů rostlin. V listech je obsažen alkaloid nikotin, kvůli kterému se tabák užívá ve formě cigaret, doutníků a různych dýmek. Dnes se tabák pěstuje nejen v Americe - místě svého původu, ale i v 117 zemích světa. Tabákové pole jsou i v ČR, na Slovensku, Německu či Polsku. V minulosti byli USA největším producentem tabáku, dnes jsou velkými pěstiteli Čína, Indie, Brazílie, ale i africké země.

Z mnoho druhů tabáku se ale pro pěstování k výrobním účelům hodí jenom dva druhy, a to je tabák virginský (Nicotiana tabaccum) a tabák selský (Nicotiana rustica).

Tabák virginský (Nicotiana tabacum) -
je to trvalka, kterou domovem jsou tropy Severní Ameriky. Je to nejběžnější druh tabáku. Dorůsta do výšky 1-2 m.

Tabák selský (Nicotiana rustica) lidově machorka - je to jednoletka vysoká asi 120 cm. Pěstuje se na malých polích. Původ má v Mexiku a Texasu. Používa se hlavně k výrobě směsí do vodních dymek v Bangladéši, Afghánistánu, Iránu, Turecku, Indii, Pakistanu a mnoha dalších. Také se používa k výrobě žvýkacího tabáku.

Tabák (Nicotiana glauca Grah.) - je to jedovatá rostlina, nepoužívá se k výrobě tabáku. V jižní Evropě se vysazuje jako dekorativní rostlina v parcích a zahradách.

Tabák Sandeřin (Nicotiana x sanderae) - také je to jedovatá rostlina, ale zároveň je nejpopulárnějším okrasným tabákem i se svými mnoha farebnými kultivary. Pěstuje se jako letnička. Dorůsta do výšky 40 cm,

Pěstování:

Co se sbírá a kdy:
Používájí se nejenom listy, ale i semena a stvoly. Tabákové listy nejsou jen pro tabákový průmysl, ale i pro chemický - vyrábí se z nich nikotin, anabasin, kyselina jablečná, kyselina citrónová a chlorofyl.
A také květy jsou důležitou surovinou a to pro kosmetický průmysl pro získání vonných látek. Květy se sbírají hlavně z odrůd Nicotiana affinis a Nicotiana sandereae (??? nevím, jestli tenhle poslední je tabák Sandeřin, který se pěstuje jako okrasná rostlina ???)
Ze semen se lisuje olej, který je výchozí surovinou laků a fermeží. Zbytky semen jsou krmivem pro zemědělská zvířata.
Stvol je surovinou pro výrobu celulosy nebo poslouží i jako topivo.
Řekla bych, že využití rostliny tabáku je mnoho a mnoho... :-)

Sušení:

Uskladnění:

Výskyt:

Obsahové látky:
alkaloid nikotin

Indikační skupiny:

Použití:

Použití s dalšími bylinkami:

UPOZORNĚNÍ:
Některé druhy tabáku resp. Nicotiana jsou jedovatá, některé se používají jenom jako okrasné rostlinky.

Kdy ji použít:


Zajímavost:


Zaujala Vás tahle rostlina a chcete vědět, jak si jí pořídit? Nebo by jste chtěli doplnit nějaký Váš nápad či informaci a chcete něco nabídnout? Napište nám nejlépe na email: kacencinabozizahradka@seznam.cznebo nám zanechte zprávu přímo na blogu (vlevo dole v sekci Zpráva autorovi) i s Vaší emailovou adresou - poradíme Vám.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Petr Novák Petr Novák | Web | 9. března 2011 v 21:58 | Reagovat

Semena tabáku kvalitních odrůd + návod na pěstování a zpracování tabáku. Cigaretové, doutníkové i dýmkové tabáky. Pěstuji venku na vysočině, v našich podmínkách lze do 800 m.n.m. Předpěstovává se, od začátku června vysazuje.   tabaky@volny.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama