LOTOS

8. září 2010 v 19:18 | Kačenka |  L - rostlinyPokud Vás rostlina zaujme, napište na email kacencinabozizahradka@seznam.cz a my Vám zašleme seznam viz. zde

Slovensky:
LOTOS

Latinsky:
Nelumbo

Lidový název:

Charakteristika:
Lotosy jsou vytrvalé vodní kořenující byliny s větvenými oddenky.
Charakteristickým stanovištěm lotosů jsou stojaté a pomalu tekoucí mělké vody tropů a subtropů. V starších systémech byly lotosy řazeny do příbuzenstva podobných leknínů, ale pak po analýzách byly přeřazeny do příbuzenstva proteovitých (Proteaceae). A jako lotos bývá nesprávně označováno několik druhů leknínů - jako lotos egyptský se označuje leknín lotosový (Nymphaea lotus), jako modrý lotos leknín modrý (Nymphaea caerulea) a jako bílý lotos evropský leknín bílý (Nymphaea alba).

Lotos žlutý (Nelumbo lutea) - kvete bledě žlutě, vyskytuje se ve východní USA, v Karibiku

Lotos indický (Nelumbo nucifera) - kvete bíle nebo bledě žlutě či růžově, vyskytuje se od jihozápadní Asie po Filipíny a Austrálii, vyskytuje se i v Evropě

Pěstování:
Pěstování lotosu indického není náročné. Semínka je potřeba před výsevem trochu ošmirglovat, protože jejich povrch je naimpregnovaný - pro vodu úplně nepřepustný. Semínka bez ošmirglování si udrží svou klíčivost i tisíce roků.
Po dostatečném ošmirglování je potřeba dát semínka na 24 hodin do nádoby s vodou a oni zdvojnásobí svou velikost. Pokud se tak nestane, bylo naše šmirglování nedostatečné a je potřeba šmirglování zopakovat... I při teplotě 20°C semínka zdvojnásobí svou velikost, ale ideální teplota pro začátek je 27-28°C
a za týden máme rostlinku i s listami. Po vytvoření prvního listu je vhodné rostlinku zasadit buď do bahnitého substrátu nebo do štěrku a celou rostlinku vložit do jezírka. Ale na zimu je potřeba lotos vybírat, protože nesnáší mráz.

Co se sbírá a kdy:

Sušení:

Uskladnění:

Výskyt:

Obsahové látky:

Indikační skupiny:

Použití:

Použití s dalšími bylinkami:

UPOZORNĚNÍ:

Kdy ji použít:
Lotos indický:
-          celá rostlina je jedlá - konzumují se hlavně semena a podzemky

Zajímavost:
Zvláštností lotosu je, že se nedá ušpinit tekutými nečistotami. Na povrchu okvětních lístků jsou drobné krystaly, které pomáhají stékání tekutých látek z květu. Tuto techniku nyní využívají oděvní firmy.
Lotosový květ je v řadě náboženství posvátnou květinou a důležitým symbolem. Uctívali ho starověcí Egypťané, dodnes ho ctí Indové a buddhisté.


Zaujala Vás tahle rostlina a chcete vědět, jak si jí pořídit? Nebo by jste chtěli doplnit nějaký Váš nápad či informaci a chcete něco nabídnout? Napište nám nejlépe na email: kacencinabozizahradka@seznam.cznebo nám zanechte zprávu přímo na blogu (vlevo dole v sekci Zpráva autorovi) i s Vaší emailovou adresou - poradíme Vám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama