CYKAS

14. září 2010 v 23:34 | Kačenka |  C - rostlinyPokud Vás rostlina zaujme, napište na email kacencinabozizahradka@seznam.cz a my Vám zašleme seznam viz. zde

Slovensky:
CYKAS

Latinsky:
Cycas

Lidový název:

Charakteristika:
Rod cykas obsahuje asi 98 druhů cykasů a dalších přibližně 8 poddruhů z Asie, Austrálie či Afriky. Jedná se o prastarou a primitivní skupinu přežívající od doby permu. I proto jsou vedle kapradin a přesliček základem pravěkých sekcí řady botanických zahrad jsou známy jako tzv. živoucí zkameněliny, rostliny s řadou prehistorických znaků. Cykasy se na první pohled podobají podsaditějším palmám.

Nejznámějším cykasem je cykas japonský (Cycas revoluta), pocházející z jižního Japonska. Jako jediný z tohoto rodu je běžně dostupný i v prodejnách v ČR.

Další druhy:

Cykas Beddomův (Cycas beddomei Dyer)

Cykas indický (Cycas circinalis L.) - patří mezi nejznámější cykasy. Rostlina tohoto druhu je v Praze také druhým nejstarším českým cykasem.

Cykas Rumpfův (Cycas rumphii Miquel) - jeden z nejčastějších cykasů v českých sbírkách, je občas dostupný i v maloobchodním prodeji. V Itálii je běžně v prodeji i v pouličních stáncích s květinami.

Cykas Thouarsův (Cycas thouarsii) - jedná se o velký cykas dorůstající do výšky až 10 metrů.

Pěstování:
Pěstování běžně dostupných cykasů je jednoduché. Podmínkou je prodyšná půda, škodí jim ale přílišné vlhko a nesnášejí mokro a chlad současně.

Co se sbírá a kdy:

Sušení:

Uskladnění:

Výskyt:

Obsahové látky:

Indikační skupiny:

Použití:

Použití s dalšími bylinkami:

UPOZORNĚNÍ:

Kdy ji použít:

Zajímavost:


Zaujala Vás tahle rostlina a chcete vědět, jak si jí pořídit? Nebo by jste chtěli doplnit nějaký Váš nápad či informaci a chcete něco nabídnout? Napište nám nejlépe na email: kacencinabozizahradka@seznam.cznebo nám zanechte zprávu přímo na blogu (vlevo dole v sekci Zpráva autorovi) i s Vaší emailovou adresou - poradíme Vám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama