TŘEMDAVA

11. srpna 2010 v 0:35 | Kačenka |  T- rostliny

TŘEMDAVA BÍLÁPokud Vás rostlina zaujme, napište na email kacencinabozizahradka@seznam.cz a my Vám zašleme seznam viz. zde

Slovensky:
JASENEC BIELY

Latinsky:
Dictamnus albus

Charakteristika:
Je to pomalu rostoucí trvalka, vysoká 40-100 cm. Druhový název "bílá" není podle barvy květů, ale podle barvy kořene! Květy voní citrónově až omamně. Je zákonem chráněna

Výskyt:
Je to euroasijský druh, u nás se vyskytuje roztroušeně v teplých oblastech.

UPOZORNĚNÍ:
Pozor - u citlivějších lidí se může na kůži při doteku s rostlinkou udělat alergická reakce - fotosenzitiva v podobě špatně se hojícího puchýře s následnými jizvami.

Kdy ji použít:
Ve starém lidovém léčitelství se čaj ze sušených listů používal proti střevním parazitům, proti moru a k podpoře menstruace (ale může vyvolat potrat!).

Zajímavost:
Za horkého dne, když se silice z lodyhy a listů intenzivně vyparují, je možné je zapálit i sirkou, nebo mohou i vzplanout, proto je rostlina identifikována jako známý biblický hořící keř. (Téééda, co se člověk nedozví )


Zaujala Vás tahle rostlina a chcete vědět, jak si jí pořídit? Nebo by jste chtěli doplnit nějaký Váš nápad či informaci a chcete něco nabídnout? Napište nám nejlépe na email: kacencinabozizahradka@seznam.cznebo nám zanechte zprávu přímo na blogu (vlevo dole v sekci Zpráva autorovi) i s Vaší emailovou adresou - poradíme Vám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama