SASANKA

12. srpna 2010 v 21:45 | Kačenka |  S - rostlinyPokud Vás rostlina zaujme, napište na email kacencinabozizahradka@seznam.cz a my Vám zašleme seznam viz. zde

Slovensky:
SASANKA

Latinsky:
Anemone nebo i Anemonoides

Charakteristika:
Sasanka je trvalka s plazivým oddenkem, vysoká 10-50 cm zahrnuje asi 120 druhů rostlin z čeledi pryskyřníkovitých a vyskytují se v mírném pásmu. V naší republice se vyskytují ve volné přírodě 4 druhy:

Sasanka narcisokvětá (Anemone narcissiflora)- roste např. v Krkonoších, v Hrubém  Jeseníku i v Malej Fatre. Je zákonem chráněna.

Sasanka hajní (Anemone nemorosa) - najdeme ji v smíšených lesích, ale i na horách. Má květ bílý nebo světle růžový.

Sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides) - v teplejších krajích, v listnatých lesech. Má žluté květy a jedovatou šťávu. Vysoká 10-25 cm, je vysazováná v parcích a zahradách.

Sasanka lesní (Anemone sylvestris) - na výslunních stráních v teplejších oblastech, slabě jedovatá, u nás zákonem chráněna, vysoká 15-40 cm

V zahrádkách ale najdeme spoustu dalších druhů:

Sasanka zahradní nebo věncová (Anemone coronaria nebo hortensis) - květy jsou šarlátové barvy. Uř staří Řekové ji pěstovali jako okrasnou rostlinu i léčivku.

Sasanka půvabná (Anemone blanda)
Sasanky tvoří dvě velké skupiny - jarní a podzimní. Pro jaro jsou typické sasanky hajní, sasanka pryskyřníkovitá a sasanka půvabná. Začátkem léta rozkvétá už jen několik druhů - sasanka lesní a sasanka věncová. Na podzim je to Sasanka (Anemone hupehensis), Anemone vitifolia a Anemone Japonica.

Výskyt:

UPOZORNĚNÍ:

Zajímavost:


Zaujala Vás tahle rostlina a chcete vědět, jak si jí pořídit? Nebo by jste chtěli doplnit nějaký Váš nápad či informaci a chcete něco nabídnout? Napište nám nejlépe na email: kacencinabozizahradka@seznam.cz nebo nám zanechte zprávu přímo na blogu (vlevo dole v sekci Zpráva autorovi) i s Vaší emailovou adresou - poradíme Vám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama