PRVOSENKA

14. srpna 2010 v 14:05 | Kačenka |  P - rostliny

PRVOSENKA JARNÍ
Pokud Vás rostlina zaujme, napište na email kacencinabozizahradka@seznam.cz a my Vám zašleme seznam viz. zde

Slovensky:
PRVOSIENKA JARNÁ

Latinsky:
Primula veris (Elatior, officinalis ???)

Další názvy:
Petrklíč, Primulka, Housátka

Charakteristika:
Prvosenka (z lat. Primula = malá první) je rod převážně vytrvalých bylin. Existuje 550 druhů prvosenek. Má ráda chladnější, vlhčejší vzduch, v přílišným horku a na slunci rychlo vadnou a blednou. Je to trvalka vysoká 4-20 cm a kvete od dubna do května. Prvosenka jarní je zařazena k ohroženým druhům, v Německu je dokonce chráněným druhem.

Co se sbírá a kdy:
kořen a oddenek       srpen - říjen (když začnou vadnout
listy), nebo brzy na jaře únor -
                                    březen
listy                              duben - květen - v době květu
květy                            březen - květen - bez stvolu v období
plného rozkvětu

Sušení:
co nejrychleji usušit ve stínu do 40°C

Uskladnění:
stinné, suché, vzdušné místo

Výskyt:
Najdeme jí téměř po celé Evropě, roste hojně v teplejších polohách nížin a pahorkatin, zejména ve světlých listnatých lesích, hájích, na loukách a v křovinách na vápencových podkladech.

Obsahové látky:
saponinová droga s obsahem flavonoidů, glykosidů, silice

Indikační skupiny:
podporuje vykašlávaní, močopudný a uklidňující

Použití:
čaj
odvar z kořene - 1 lžíci drceného kořene na ¼ l vody - vaříme 10 min., pak necháme ustát

Použití s dalšími bylinkami:
s kontryhelem - na hluboký spánek
sedativum- do směsí s kontryhelem, kozlíkem, chmelem, třezalkou
prevence nespavosti - 100 g prvosenky, 50 g levandule, 30 g chmelu, 20 g třezalky, 10 g kořene kozlíku
jako expektorans - s mateřídouškou, yzopem, bazalkou, podbělem
jako diuretikum - s ptačím rdesnem, kopřivou a zlatobýlem
do uklidňujících směsí
jarní kůra- po 100 g prvosenky a mladých výhonků černého bezu, po 50 g kopřivy a kořene pampelišky s natí a 10 g drcených šípků

Kdy ji použít:
-     jarní kúra, přečištění organizmu- viz. směs výše
-   bolest hlavy, migrény
-   nespavost- prvosenka uklidňuje a posiluje srdce, celkově uklidňuje a pomáhá navodit hluboký spánek, zvláště s kontryhelem
-   v prevenci návalů krve do hlavy, hlavně v klimaktériu
-   čaj (odvar) z kořene: odkašlávání, při bronchitidě, zánětech horních cest dýchacích, při onemocnění močového měchýře, močových kamenech, revmatizmu, dně a vodnatelnosti
-   odvar z kořene a kvetoucí natě se doporučuje pít při migréně a melancholii
-   čaj (nálev) z květů: čistí pleť, odstraňuje pihy a vyrovnává vrásky


Další z rodu Primula:

Prvosenka lysá (Primula auricula L.) - Prvosienka holá - je to taky evropský druh jako prvosenka jarní, ale vyskytuje se v horských oblastech jako jsou Alpy, Apeniny, Karpaty, Malá fatra, Západné a Belianske Tatry, Muránská planina, Pieniny, Slovenské rudohorie, v ČR ale neroste, bývá do přírody jen vysazována. Často se pěstuje v zahradách jako skalnička, ale většinou se setkáváme už s její zahradními kultivary. Je to trvalka vysoká 5-20 cm a taky kvete v dubnu až květnu. Na Slovensku, v Maďarsku a dalších pár evropských zemí je zákonem chráněna.

Prvosenka Clusiova (Primula Clusiana Tausch) - Prvosienka - je to trvalka vysoká jenom 1-8 cm, kvete od května do června. Je to endemit severovýchodních Alp (Rakousko, Německo), roste na skalnatých holích, alpínských trávnících a sněhových polích, najdeme jí až do 2200 m nám. Běžně se ale u nás objevuje v kultuře, je to oblíbená skalnička, která vyžaduje stálé mírné vlhko a slunné stanoviště.

Prvosenka zoubkatá nebo i himálajská (Primula denticulata Sm.) - Prvosienka zúbkatá - najdeme jí v Asii a na Blízkém východě. Kvete koncem března a až do začátku května.

Prvosenka vyšší pravá (Primula elatior) - Prvosienka vyššia - roste na vlhčích loukách, v suťových lesích, vzácně i v nížinách, najdeme jí i na Moravě, už méně v Čechách. Je to trvalka vysoká 10-30 cm.

Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris nebo i acaulis) - Prvosienka bezbyľová - trvalka vysoká 5-10 cm, kvete brzo na jaře (březen - duben), je to jedna z prvních jarních květin ve většině Evropy. Už během zimy nabízejí zahradnické centra bohatě kvetoucí prvosenku různých barev. Prvosenky všeobecně jsou vhodným doplňkem okrajů květinových záhonů, skalek...


Zaujala Vás tahle rostlina a chcete vědět, jak si jí pořídit? Nebo by jste chtěli doplnit nějaký Váš nápad či informaci a chcete něco nabídnout? Napište nám nejlépe na email: kacencinabozizahradka@seznam.cznebo nám zanechte zprávu přímo na blogu (vlevo dole v sekci Zpráva autorovi) i s Vaší emailovou adresou - poradíme Vám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama