PLAMÉNKA - FLOX

13. srpna 2010 v 13:00 | Kačenka |  P - rostlinyPokud Vás rostlina zaujme, napište na email kacencinabozizahradka@seznam.cz a my Vám zašleme seznam viz. zde

Slovensky:
FLOX

Latinsky:
Phlox

Charakteristika:
Je to krásna trvalka, která může v některých odrůdách měřit i 120 cm, ale jsou i nízké plaménky. U původního druhu jsou květy karmínově růžové až fialově červené, u kulturních odrůd jsou bílé, lososově růžové, ohnivě červené nebo modravě fialové. Jsou velmi oblíbenými kytkami na zahradách. Ty procházejí šlechtitelskou revolucí - v zahradních centrech se začali objevovat odrůdy, které mají pevné stonky, listy netrpí chorobami a voňavé kvítka září barvami.

Existuje mnoho odrůd, tak tu jsou alespoň některé:

Plaménka latnatá (Phlox paniculata) - slov. Flox metlinatý - patří k nejznámějším, může dosahovat až 130 cm. Květy najdeme od bílé, přes růžovou, fialovou, karmínovou až po lososově růžové tóny.

Plaménka širokolistá (Phlox amplifolia) - vzhledově se podobají plaménkám latnatým, ale barevně jsou chudší - vyskytují se jen bílé a růžové odrůdy a chybí jim jemná vůně květů.

Plaménka rozkladitá (Phlox divaricata) - je to nízká odrůda plaménky a kvete už v dubnu.

Plaménka šídlovitá (Phlox subulata) - vhodná do skalek, taky nízká odrůda, jenom 15 cm vysoká.

Plaménka výběžkatá (Phlox stolonifera) - kvete v květnu

Výskyt:
Pochází ze Severní Ameriky, původní druh roste na výživných naplavených půdách na okraji křovin.


Zaujala Vás tahle rostlina a chcete vědět, jak si jí pořídit? Nebo by jste chtěli doplnit nějaký Váš nápad či informaci a chcete něco nabídnout? Napište nám nejlépe na email: kacencinabozizahradka@seznam.cznebo nám zanechte zprávu přímo na blogu (vlevo dole v sekci Zpráva autorovi) i s Vaší emailovou adresou - poradíme Vám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama