KOSATEC

10. srpna 2010 v 23:49 | Kačenka |  K - rostlinyPokud Vás rostlina zaujme, napište na email kacencinabozizahradka@seznam.cz a my Vám zašleme seznam viz. zde

Slovensky:
KOSATEC

Latinsky:
Iris

Charakteristika:
Vytrvalá pozemní kytka s oddenky. V České republice roste přirozeně až 8 druhů kosatců. Kromě toho jich roste mnooooho mnoho v našich zahradkách Tak jak jsem dělala fialky - gesnerovky a žasla jsem při nich, tak jsem žasla i při těchto kosatcoch.. fakt nádhera

Kosatec žlutý (Iris pseudacorus) - oddenky tohoto kosatce se užívali proti krvácení. Více se však v léčitelství uplatňují jiné druhy kosatců, např. florentský, německý, bledý. Celá rostlina ale obsahuje slabě jedovatou tříslovinu a silici, proto pozor na otravu, která způsobuje žaludeční a střevní potíže, mohou být doprovázeny krvavými průjmy. Nicméně se ale oddenky používají ve voňavkářství.

Kosatec sibiřský (Iris sibirica) - kosatec vysoký až 1 metr, roste v trsech.

Kosatec trávolistý (Iris graminea)

Kosatec různobarvý (Iris variegata) - trvalka vysoká 20-40 cm. Je zákonem chráněný, silně ohrožený druh.

Kosatec nízký (Iris pumila) - tenhle kosatec vyžaduje suchou půdu a slunce. Je to trvalka vysoká 10-15 cm. Je to oblíbená skalnička.

Kosatec skalní (Iris humilis)

Kosatec bezlistý (Iris Aphylla)

Kosatec německý (Iris germanica)

Kosatec bezový (Iris samicina)

A mnoho dalších ...

Výskyt:
Bažiny, vlhké příkopy, břehy, rákosiny, preferuje půdy bahnité, trvale nebo aspoň občas zaplavované. Některé druhy kosatců ale potřebují spíš suchou půdu.

UPOZORNĚNÍ:
Pozor, některé (možná všechny) kosatce jsou jedovaté, i když se z některých používají oddenky.


Zaujala Vás tahle rostlina a chcete vědět, jak si jí pořídit? Nebo by jste chtěli doplnit nějaký Váš nápad či informaci a chcete něco nabídnout? Napište nám nejlépe na email: kacencinabozizahradka@seznam.cznebo nám zanechte zprávu přímo na blogu (vlevo dole v sekci Zpráva autorovi) i s Vaší emailovou adresou - poradíme Vám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama