KDOULOŇ OBECNÁ

15. srpna 2010 v 18:16 | Kačenka |  K - rostlinyPokud Vás rostlina zaujme, napište na email kacencinabozizahradka@seznam.cz a my Vám zašleme seznam viz. zde

Slovensky:
DULA PODLHOVASTÁ

Latinsky:
Cydonia vulgaris nebooblonga, dříve též Pyrus cydonia

Charakteristika:
Je to keř nebo strom, který měří až 8 metrů a průměr větví může mít i 5 metrů. Plody kdoule má kulovité, podobné jablkům nebo hruškám, ale jsou silné a tvrdé, za syrova nepoživatelné (za syrova mohou způsobit i žaludeční potíže). Voní po citrusech. Podoba plodů záleží i na konkrétní formě. Pod názvem maliformis se skrývá kdouloň s plody podobné jablkům, a kdouloň pyriformis má zase kdoule podobné tvaru hrušky. Rostlina se také používá na okrasu pro krásné, šarlatové, obyčejně plné květy a v ovocnářství se používá jako málo vzrůstné podnože pro roubované kultivary hrušní.

Co se sbírá a kdy:
Plody kdoule

Výskyt:
Středozemí a střední Asie, východní Indie

Obsahové látky:
slizy, amygdalin, třísloviny a mastné oleje, ale i vitamín C a B, minerální látky jako je zinek, železo, draslík, vápník aj.

Indikační skupiny:

Použití:
Plody se používají na džemy, želé a pod., ale i křížaly - podobně jako jablka (raději ale bez slupky, protože ta je dost tvrdá)

UPOZORNĚNÍ:
Plody kdoule jsou za syrova tvrdé a silné, za syrova nepoživatelné - mohou způsobit i zažívací potíže. Proto je lepší ji sníst tepelně upravené.

Kdy ji použít:
-          při zácpě
-          ochablost střev
-          při kašli
-          zevně při hemeroidech
-          na pokožku při popraskání a popáleninách
-          ke kloktání nebo vyplachování úst a hltanu při poranění nebo zánětu ústní dutiny
-          v kosmetice se používá jako základ mastí
-          pro svou vůni se kdoule dříve vkládaly mezi prádlo

Zajímavost:
Portugalsky se kdoule nazývají marmelo, z toho džem z kdoulí dal vzniknout slovu marmeláda.
U starověkých národů platila kdoule za symbol štěstí, lásky a plodnosti, proto byla zasvěcena Afroditě. Odtud pocházel zvyk, že řecké nevěsty, než překročily práh ložnice, pojídali kdoule.


Zaujala Vás tahle rostlina a chcete vědět, jak si jí pořídit? Nebo by jste chtěli doplnit nějaký Váš nápad či informaci a chcete něco nabídnout? Napište nám nejlépe na email: kacencinabozizahradka@seznam.cznebo nám zanechte zprávu přímo na blogu (vlevo dole v sekci Zpráva autorovi) i s Vaší emailovou adresou - poradíme Vám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama