BAMBUS

17. srpna 2010 v 13:51 | Kačenka |  B - rostlinyPokud Vás rostlina zaujme, napište na email kacencinabozizahradka@seznam.cz a my Vám zašleme seznam viz. zde

Slovensky:
BAMBUS

Latinsky:

Charakteristika:
Bambus je souhrnný název pro několik rodů stálezelených dřevnatých trav z čeledi lipnicovitých, podčeleď Bambusovité. Největší druhy dorůstají až do výšky 40 m.

Nejznámější pěstované druhy bambusů:

FARGESIA - velmi rozmanitý druh, který zahrnuje velkou řadu druhů i kultivarů. Má svůj domov v asijských horách ve výšce 900-4200 m n.m. a jsou velmi odolné vůči chladu a mrazu. Patří do skupiny bambusů, které když zakončí svůj životní cyklus a vykvetou, udělají semínka a původní rostlina umírá. Semínka se vysemení a začínají novou generaci.

INDOCALAMUS - rod z Indočíny, má 26 druhů, jeden původem z Japonska. Největší pěstitelská evropská zkušenost je z druhem Tessellatus.

PHYLLOSTACHYS - je nejznámějším rodem tyčovým bambusů. Je znám téměř po celé zemi. Dřevené tyče se používají pro stovky produktů a řemesel. Výhonky některých druhů se používají jako potrava. Je adaptován na horká léta a chladné zimy s kontinentálními vlivy, ale dobře se přizpůsobuje i jiným klimatům.

PLEIOBLASTUS - tento rod zahrnuje většinou nízké pokryvné druhy, cení se jejich rychlý růst a schopnost za krátkou dobu pokrýt a zpevnit i hodně svažitá místa. Některé druhy a kultivary jsou barevné a tvarově zajímavé. Jsou mrazuvzdorné, ale i tak v našich podmínkách dost často dochází k poškození olistění mrazivými větry, jarním sluncem i kolísání teplot.

SASA - známo přes 80 druhů převážné nízkého vzrůstu v Japonsku, Koreji. Na první pohled se nepodobají bambusům. Sasa má velký význam ke zpevňování povrchů, je většinou mrazuvzdorná, ale některé velkolisté druhy ne.

SEMIARUNDINARIA - pochází z Japonska, ale najdeme ho i v Koreji nebo i v Číně a používají se jako větrolamy. Vlastnostmi se podobá rodu Phyllostachys a Pleioblastus.

THAMNOCALAMUS - rod pochází z Himalájí a Tibetu, kde rostou jako podrost v jehličnatých lesích. V našich podmínkách potřebuje chráněná místa a dost často dochází k jarnímu poškození.

Bambusy v ČR:

BASHANIA - pochází ze střední Číny, velmi odolný rod tolerantní k extrémům. Po několika letech v zahradě má statný zjev. Bashania fargesii - je odolný do -25°C a dobře snáší polohu na slunci i v stínu. Vysoký je 5-20 m, průměrně 6 m.

CHIMNOBAMBUSA - běžně známy pro svůj mocný růst, ale ne v našich podmínkách. Chimnobambusa marmorea - původem z Číny a Japonska, odolnost mrazu -20°C a má rád světlé místo. Výška je 1-3 m, u nás spíše do 1m.

CHUSQUEA - původem z And, je možné ho najít od hladiny moře až do výšky 4270 m n. m. Chusquea culeou - odolný do min. -18°C, má rád světlo a slunce, dorůstá do 4-6 m, u nás jenom kolem 1 metru, pro naše podmínky spíš náročnější.

FARGESIA - původ v Číně, nejsou tropické ani subtropické. Fargesia nitida - odolnost min. -29°C, světlé místo, výška bambusu 3-4 m, v Evropě je jedním z nejpoužívanějších druhů, v Číně roste až do výšky 3400 m n.m. Fargesia murielae - odolný do -29°C, u nás má ale problémy s jarním sluncem i horkem v létě. Fargesia rufa - bambus odolný do -20°C, dorůstá do výšky 2-3,5 m. Fargesia robusta - odolnost je min. -20°C, dorůstá do výšky 4 metrů. Fargesia yulongshanensis - odolnost -29°C, výška kolem 4-6 metrů. Fargesia scabrida - odolnost do -20°C, roste v Číně ve výškách 1600-2100 m, dorůstá do výšky 1,5-3 metrů. Fargesia denudata - odolnost min. do -20°C, výška 3-4 m, ideální jako keřový podrost nebo jako solitér pod stromy, které tvoří světlí stín.

INDOCALAMUS - rod z Číny a Japonska, 26 druhů. Indocalamus tessellatus - odolnost min. -29°C, vyhovuje mu stín i slunce, výška 1-3 m, u nás max. 1 metr.

PHYLLOSTACHYS - je nejdůležitější rod pro zahrady, působí nejornamentálnějším dojmem, je typickým zástupcem bambusů. Phyllostachys angusta - odolnost min. -25 °C , výška 3,5 - 5 metrů. Phyllostachys arcana - odolnost min. -22°C,
výška 3-5 metrů. Phyllostachys aurea - dost známý a v Evropě často pěstovaný druh bambusu, v teplejších oblastech se velmi dobře pěstuje, u nás ho lze pěstovat v exteriéru. Phyllostachys aureosulcata - odolnost min. -26°C, výška 4-6 metrů. Phylostachys bissetii - odolnost min. -25°C, výška 5-8 m, patří k nejodolnějším tyčovým bambusům, které je možné u nás pěstovat, zůstává nepoškozený i v nejtvrdších zimách. Phyllostachys edulis - odolnost -20°C, výška 3-8 metrů, v našich podmínkách se tento druh spíš trápí. Phyllostachys humilis - odolnost do -25°C, výška 2-3,5 metrů, pro svou měnivou barevnost tyčoviny a mrazuvzdornost je sadovnický zajímavý. Phyllostachys mannii decora - odolnost min. do -22°C, výška 3-8 m. Phyllostachys nuda - odolnost do -26°C, výška 4-10 metrů. Phyllostachys parvifolia - odolnost -21°C, výška 3-8 metrů, potenciální obr v chladných oblastech. Phyllostachys propingua - odolnost min. -23°C, výška 4-7 m. Phyllostachys rubromarginata - odolnost min. -21°C, výška 5-9 metrů. Phyllostachys viridiglauscescens - odolnost do -21°C, výška 5-12 metrů. Phyllostachys nigra - odolnost do min. -18°C, výška 4-12 metrů, průměrně do výšky 6 metrů, aby se mu dařilo u nás, potřebuje velmi chráněná místa. Phyllostachys vivax - odolnost min. do -23°C, výška 6-12 metrů.

SASA - velmi odolné a mrazuvzdorné druhy až kolem -25°C - -34°C.

SASAELLA - taky velmi odolné druhy bambusů, kolem -25°C

A mnoho dalších druhů a poddruhů..
Je jich mnoho a mnoho, pokud bude mít někdo z Vás s některým zkušenosti, klidně napište a Vaše informace a zkušenosti tady doplním. Předci je lepší praxe než teorie. :-)

Použití:
Slouží jako mnohostranný materiál podobně jako dřevo - výroba nábytku, nástrojů, ale i papíru a oděvů, nebo také jako potravina.
V zahradnictví je bambus výborný k úpravě okolí vodních ploch nebo bazénů, nebo v nádobách umístěných na terase či zimní zahradě.
Mladé výhonky se používají v kuchyni.


Zaujala Vás tahle rostlina a chcete vědět, jak si jí pořídit? Nebo by jste chtěli doplnit nějaký Váš nápad či informaci a chcete něco nabídnout? Napište nám nejlépe na email: kacencinabozizahradka@seznam.cznebo nám zanechte zprávu přímo na blogu (vlevo dole v sekci Zpráva autorovi) i s Vaší emailovou adresou - poradíme Vám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama